Tőkebevonás
A kiváló és tehetséges cégek, scale-upok növekedése jellemzően további finanszírozást is igényel, amire a magán- vagy kockázati tőkebevonás (venture capital, private equity) is megoldás lehet. Milyen befektetővel és hogyan érdemes megállapodni, mi lehet a nyerő stratégia, mikorra valósulhat meg a tranzakció, miért lesz ez a deal tényleg sikeres – ebben adunk segítő kezet, tapasztalatot, kapcsolatokat és valós megoldásokat Ügyfeleinknek:
- a nemzetközi terjeszkedéshez, növekedéshez szükséges hazai vagy nemzetközi kockázati vagy magántőke tranzakciók, tőkebevonás támogatása
- növekedési stratégia, üzleti és pénzügyi terv készítésének támogatása, cégértékelés
- befektetői prezentáció, teaser elkészítése, exit stratégia, tőkebevonási folyamat támogatása
- term sheet, SPA/SHA tárgyalások támogatása, átvilágítás, zárás támogatása
- második, harmadik körös (series B-C-D), akár szindikált tranzakciók, tőkebevonás támogatása.
Jellemzően 1-30M EUR közötti tőkebevonási tranzakciókon dolgozik tanácsadói csapatunk, hazai és nemzetközi, elsődlegesen technológia központú, kivételes növekedési potenciállal rendelkező cégekkel – de inkább csapatokkal.
Legyen naprakész!
Tőkebevonást tervez, esetleg következő körös befektetésben, cégeladásban / cégvásárlásban gondolkodik?
Értesüljön első kézből a hazai és CEE régiós kockázati- és magántőke piaci trendekről, változásokról, lehetőségekről, iratkozzon fel szakmai híreinkre, vagy kövessen minket LinkedIn oldalunkon!
A tőkebevonás főbb fázisai
1. A tőkebevonás folyamata, felkészülés
Meggyőződésünk, hogy egy jó tranzakcióhoz megfelelő felkészülés szükséges.
Hogy amikor ott ülünk a kiválasztott és vágyott befektetővel szemben, akkor a kérdésekre legyen magabiztos, meggyőző válasz. Tudnunk kell mit szeretnénk, mikor, kivel, hogyan térül meg a befektetés, milyen exitet tervezünk – mindennek hitelesnek kell lennie.
Ügyfeleink tőkebevonás projektjei esetén olyan folyamat a célunk, ahol a befektetők „kapkodnak” a cégért, a jó ajánlatnál is még jobbat adnak, mert igazán szeretnék a projektet. Ehhez felkészülés, alapos és profi tervezés szükséges. Több tucat projekt tapasztalatával, hazai és nemzetközi befektetőkkel való eredményes tranzakciók megvalósítása után, lépésről lépésre vezetjük Ügyfelünket a siker felé.
A tőkebevonás folyamata eltérő kihívásokat jelent a vállalkozás, menedzsment, tulajdonos számára.
- az előkészítés során stratégiaalkotás, üzleti tervezés történik,
- a megfelelő befektetők feltérképezése, listázása,
- az equity story és traction terv kialakítása, a befektetői tárgyaláshoz szükséges dokumentumok összeállítása,
- majd a megkeresések, tárgyalások, egyezkedések, hosszas Q&A következik,
- term sheet tárgyalások, átvilágítás, „jogászkodás”, a befektetési dokumentáció tárgyalása,
- és végül aláírás, zárás – és a tőke megérkezik.
Ezután egy újabb kaland indul.

Egy tőkebevonás esetén egy 6-9 hónapos folyamattal érdemes számolni, a felkészülésen kívül. Idő és energia a vállalkozás részéről, a számtalan ismeretlen területen és kérdésben ad útmutatást egy tapasztalt tanácsadó.
2. A stratégia és az üzleti terv
Álláspontunk szerint üzleti elképzelés, dinamikus növekedés megvalósításának egy átgondolt üzleti terv nélkül nem érdemes nekivágni.
Az üzleti terv a tulajdonos / menedzsment legjobb barátja, míg a befektetővel a közös nevező a jövőbeni együttműködéshez.
Első lépés azonban a stratégia. Mit és miért, mikor és hogyan. A stratégia jelenti az üzleti terv alapját, abban ennek kifejtése, operatív feladatokra bontása szerepel annak érdekében, hogy sikeresen tudjuk megvalósítani a tervezett növekedést.
Eltérő életciklus eltérő kihívást jelent: más stratégiát kívánnak a startupok és a scale-upok is, ha már van valós tapasztalat és már régiós kihívóról van szó, vagy ha még ismeretlen a nemzetközi piac és a versenyhelyzet.
Az üzleti terv az alapja a cégértéknek, illetve a tőkeigénynek.
Amiben támogatjuk Ügyfeleinket:
- növekedési stratégia és üzleti terv egyeztetése, az üzleti tervezési folyamat támogatása,
- kiemelt fókusz a versenyelőnyökön, a sales és marketing stratégián, szükség szerint teszteléssel, validálással,
- sok ezer üzleti terv tapasztalata alapján sikeres modellek, benchmarkok,
- bottom-up tervezés, top-down validálás, érzékenység vizsgálat, szenárió elemzés,
- cégérték számítás, pre-money valuation
- a befektetői igények, elvárások ellenőrzése, illetve ezeknek megfelelő üzleti terv készítése.

3. Befektetői tárgyaláshoz szükséges dokumentumok
A befektető nem ismeri vélhetően a projektet, a döntéséhez meg kell értenie kik vagyunk, mit szeretnénk, mire is biztosítja a tőkét. A profi vállalkozás képes strukturáltan bemutatni ezeket – ahogy képes a saját termékét és szolgáltatását is az Ügyfeleknek bemutatni.
A gördülékeny, eredményes tárgyalásokhoz a következőkre van szükség, amelyek összeállításában tanácsadóink jelentős tapasztalattal állnak rendelkezésre:
- a befektetési lehetőséget, a sztorit bemutató 2-3 oldalas teaser (ami azonban csak a felkészülés legvégén készül el),
- a befektetői prezentáció (investor deck) összeállítása – amely nem azonos az ún. pitch deck-kel,
- üzleti / pénzügyi terv, megfelelő részletességgel, az elvárt formátumban, magyarázatokkal,
- szükség szerint ehhez kapcsolódó szöveges üzleti terv, azt alátámasztó információk, dokumentumok, benchmarkok,
- traction terv a tárgyalások idejére,
- tipikus befektetői feltételek megismerése, preferenciák rögzítése, adott esetben deal struktúra kialakítása,
- bizonyos tranzakciók esetén ún. process letter.
Lehet-e ezek nélkül tárgyalni? Lehet. Csak hosszabb lesz, netán a „legjobb befektetők” más cégeket fognak preferálni, akiknek vannak válaszaik, vagy mi nem a legjobb feltételeket kapjuk. Megéri?
4. Befektetői megkeresések, kontakting
A felkészülési folyamat során, a befektetői megkeresések indítása előtt át kell gondolni, hogy milyen befektető való nekünk, ki biztosítja azt a nagyságrendet, kivel érdemes megindítani a tárgyalásokat.
Minden esetben vizsgálni javasoljuk, hogy abban a volumenben fektetnek-e be, van-e valamilyen várható szinergia, ismeri-e, érti-e az iparágunkat, netán van-e hasonló – de nem versengő – portfólió cége.
Ezután érdemes nekivágni a folyamatnak, amelyben:
- összeállítjuk a tőkeigényhez és későbbi céljainkhoz illeszkedő hazai és nemzetközi befektetők listáját, részletes információkat biztosítunk Ügyfelünknek, bemutatva a szinergiákat is, majd
- a megfelelő megkereső üzenetek, a megkeresés módja kerül kialakításra,
- megindítjuk a tárgyalásokat, leszervezzük a találkozókat / videokonferenciát, támogatjuk a prezentációra való felkészülést, és részt veszünk Ügyfelünkkel a befektetői találkozókon, tárgyalásokon,
- támogatjuk a felmerülő Q&A-t, szükség szerinti üzleti terv módosításokat,
amely után a befektető kifejezi befektetési szándékát, és várhatóan ún. term sheet (vagy indikatív ajánlat, summary of terms) formájában a főbb feltételek megérkeznek.
5. Term sheet, átvilágítás, aláírás-zárás
Az első term sheet (főbb feltételeket tartalmazó befektetési ajánlat) megérkezése mindig örömteli pillanat, érezhetjük úgy, hogy már-már közel a siker.
Kérdés azonban, hogy mennyire jó feltételeket kapunk, mi az, amit próbáljunk meg „kitárgyalni”, mi maradhat, hisz sztenderd feltétel.
A tipikus és elfogadható feltételek ismerete nélkül értelmetlen vitákba mehet bele a vállalkozó, netán a naivitás miatt a tőkebevonás is kútba esik.
Ha korábban nem merült fel, itt várhatóan előkerül, hogy vajon a befektető miben fogja – a pénzen túl – segíteni a vállalkozást, esetleg vállal-e rá kötelezettséget. Gyakran halljuk, hogy smart money-t keresnek a cégek, de ezzel kapcsolatosan reális elvárásokat kell támasztanunk (üzletágvezető partnerünk, Horgos Lénárd blogbejegyzése a témában): Smart money, és ami ebből igaz
A term sheet részletes tárgyalása kritikus, mert jellemzően a befektető utána egy exkluzív időszakot kér – ez alatt mással nem tárgyalhatunk -, így a többi érdeklődő befektetővel meg kell szakítanunk a tárgyalásokat. A term sheet aláírása, elfogadása után kezdődik az átvilágítás, majd pedig a befektetési és társasági szerződések (SPA, SHA) részletes tárgyalása, immáron jogásszal kiegészülve. Annak aláírása után gyakran felmerülnek még feladatok, amelyek teljesítése után történik meg a zárás, azaz a tranzakció ekkor megy teljesülésbe.
A következőkben is támogatjuk Ügyfeleinket:
- term sheet véleményezése, egyeztetése, tárgyalása személyesen vagy távolról / írásban,
- a piaci fair feltételek feltárása Ügyfelünk felé, javaslat megfogalmazása a korábban rögzített preferenciák szerint a tárgyalási stratégiára,
- megállapodás esetén az adatszoba-összeállítás, az átvilágítás támogatása, szükség szerint az egyéb szakértők koordinálása,
- befektetési / szindikátusi és társasági szerződések (SPA, SHA, stb.) véleményezése, tárgyalása,
- aláírás, ill. zárás támogatása az eredményes tranzakció érdekében.
A tapasztalt tanácsadó megvilágítja azokat a pontokat, amelyeken érdemes egyezkedni, elősegítve a reális időtávon belüli tranzakció zárást, így az Ügyfél többet foglalkozhat a core business-szel.
6. Tranzakció után, következő körös befektetések
Ekkor kezdődik az igazi kaland. Minden tranzakció után felkészítjük Ügyfeleinket a továbbiakra, és állunk rendelkezésre a stratégia, üzleti terv megvalósításának időszakára is, vagy éppen a következő befektetési kör, netán az exit előkészítésében.
A részvételünk a tranzakció után kulcsfontosságú ismereteket ad szakértőinknek a befektetési feltételek tárgyalásaihoz – hisz tudjuk minek mi lesz a következménye.
Következő körös befektetések megvalósításának tapasztalatai, az erre való felkészülésekből fakadó ismereteink kiemelkedő értéket biztosítanak azoknak a gyorsan növekvő vállalkozásoknak, akik második-, harmadik körös befektetést (series B,C,D…) terveznek.
Tanácsadóink segítik
- a következő körös befektetők azonosítását, a velük való kommunikáció indítását már az első körös tranzakció után,
- az üzleti terv folyamatos update-jét, a tapasztalatok alapján a modell szükség szerinti módosítását,
- a tranzakció előkészítését és menedzsmentjét, a meglévő befektető, az alapítók, ill. az új befektető érdekeinek összehangolását, a deal struktúra kialakítását.
Biztosra akar menni?
Tanácsadóval dupla akkora az esély a sikeres tranzakcióra.
Keresse tanácsadóinkat, akik segítenek Önnek a megfelelő felkészülésben, a projekthez és az elképzeléseihez leginkább megfelelő befektető(k) meghatározásában és megkeresésében, valamint a teljes tőkebevonási folyamat menedzselésében!