Absolvo
Equity Thursday meetup - kockázati tőke nyakkendő nélkül
HUNBAN-Hungarian Business Angel Network

A skálázás reális időigénye vs. kockázati tőke időhorizont

Az idő a cégépítésben vitathatatlanul kulcsfontosságú tényező, amely különösen kockázati tőkebevonás esetén kap egy elég frusztráló csavart azzal, hogy felmerül a startup életciklus vs. kockázati tőke, megtérülési elvárások, és a VC időhorizont / exitkényszer problematikája.

A VC befektetés horizontja ugyebár kb. 4-5 év (sokszor hosszabb is lesz). És nagyon nem mindegy, hogy az adott fund életciklusának elején vagy végén tart, amikor a csapat kapja a befektetést.

Vajon a startupok / cégek is felnőnek elég nagyra 4-5 év alatt?

A product-market fit elérése, majd skálázás (ha látjuk már, mit kell csinálni, azt nagy erőkkel tolni, csapatot építeni, csatornákat finomhangolni, stb.) általában nem megy egyik hónapról a másikra. Ha nem válik be egy kulcsvezető, simán „bukunk” 6-12 hónapot. Közben az infrastruktúrát is építeni kell (könyvelés, backoffice, HR, új iroda, költözés, stb.). Az 5 fős csapatból 20-30 fős lesz, majd 100, teljesen új kihívásokkal, közben vélhetően lesz egy európai / USA iroda is, egy totál új kultúra.

Tényleg menni fog ez 4-5 év alatt, valóban lehet ennyi idő alatt nagyra nőni? Hogy jön ez össze a VC befektetési időhorizontjával? Főként, ha zárni kell az előző alapot. Ha jól megy a cég, akkor jön újabb és újabb befektetési kör. Az egyes befektetők esetén néha bizony eltérő exit időpont céllal…

Feladat, kihívás és fordulat tehát van / lehet bőven!

Hogy néz ki a cégépítés a valóságban?

  • Milyen kihívásokkal kell szembesülni, mennyire sima / göröngyös ez az út?
  • Mennyi időt vehet igénybe egyről a kettőre jutni, mennyire tervezhető ez előre?
  • Hogyan veszi az akadályokat egy VC? Mi az ő szerepe ebben a kérdéskörben?
  • Hogyan lehet a mindennapokban minimalizálni / feloldani a cégépítés időigénye és a VC időhorizont között húzódó feszültséget?

Erről fogunk beszélgetni Vendégeinkkel, akik vagy founder, vagy befektető, vagy mindkét oldalról megtapasztalták már ezt a jelenséget – többszörösen is.

Érkezik:

  • Horváth Dorka, a gyermekek számára interaktív könyveket és appokat fejlesztő BOOKR Kids foundere és CEO-ja, akik négy befektetési kört zártak az elmúlt 4 évben, és 2020. novemberben kaptak 2M EUR Series A befektetést – és akik nap mint nap élik a növekedés és skálázás kihívásait
  • Györkő Zoltán, a HunBan tagja, a Balabit egykori alapítója és CEO-ja, aki a Balabitnál látta, átélte, menedzselte a növekedést, a csapat skálázását, az új irodák kihívásait, időigényét. Az exit után, most már angyalbefektetőként pedig közelről lát és segít további csapatokat, akik a fenti kihívásokkal szembesülnek
  • Tánczos Péter, a régió egyik vezető VC/PE befektetője, a Euroventures partnere, aki egyrészt a VC aspektust fogja bemutatni, másrészt az elmúlt „pár évben” csapataikkal ezeket a csatákat rendre megküzdötték.

A programról:

  • Az ingyenes online meetup Zoom-on zajlik majd, az Equity Thursday meetup csoporton keresztül regisztráció szükséges.
  • Kérünk, hogy 17.00-17.15 között jelentkezz majd be a regisztráció után kapott linken keresztül a „váróba”, kezdéskor a meetup host enged majd be
  • 17.15-kor kezdünk
  • A meetupot kb. 18.45-kor zárjuk a Q&A-vel.

További részletek, információk, regisztráció: Equity Thursday meetup – A skálázás reális időigénye vs. kockázati tőke időhorizont

Key takeaways – videók:

Skálázás, product-market-fit, metrikák, a mérés kihívásai

Product-market fit – sokszor hallunk róla a növekedés, skálázódás és befektetők témakörében.

De vajon honnan tudjuk, hogy ott vagyunk-e, elértük-e /megközelítettük-e a PMF-et, vagy mennyire eredményes a skálázódásunk? Lehet-e és kell-e ezt mérni?